Çocuk Terapisi Nedir ve Yetişkin Terapisinden Nasıl Ayrılır?
Çocuk ve Yetişkin Terapisi

Çocuk Terapisi Nedir ve Yetişkin Terapisinden Nasıl Ayrılır?

Çocuk psikoterapisi, çocuğun duysal ve sosyal refahına odaklanan terapötik ilişkileri kurulması anlamına gelir.Yetişkin tedavisinden belli başlı farkları vardır.

Terapinin Odağı

Çocuk terapisi geleceğe yöneliktir.Çocuklar yetişkin bireylere göre çok çabuk farklılık gösterirler.Bu neden le terapi süresinde geçmişe fazla odaklanılmaz.Çocuk terapistleri. çocuklara güçlü karakterler, duygusal güç, iyi ilişkiler kurma konusunda yardımcı olur.

Terapinin Dili

Çocuk terapisiliği büyük çoğunlukla sözsüz bir dildir. Çocuk terapistleri bu nokta da çocuklarla iletişim kurmak için etkinlik ve oyunlardan yararlanır. Bunun sebebi ise çocuklar, belli yaşa kadar duygularını kelimelere dökememesidir.Bu nedenle terapistler, çocukların kendilerini rahat bir şekilde ifade ettiği bu yöntemi kullanır.

Terapinin Ortamı

dünyanın bügünkü hali çocuklara çok karmaşık gelebilir ve kendilerine ait farkındalık hissetmleri için eleştireden ve  beklentilerden uzak durmak isterler.Benliğin keşfi terapist ve çocuk arasında güven ilişkisi kurulduktan sonra başlayabilir.Keşif süresinin başarılı olması için terapistin, gelişeme açık ve iç gözlem yapabileceği ortamı oluşturması gerekmektedir.

Terapinin Hedefleri

Sorunların çözülmesinin yanı sıra çocuk terapisin il hedefi benlik saygısını geliştirilmesidir. Bunların yanı sıra iletişim becerisinin geliştirilmesi, gelişimin teşvik edilmesi, duygusal birikimin oluşturulnası çocuk terapisinin baş hedefleridir.

Çocuğumun terapiye ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım?

Çocuğunuzun davrnışlarında bir anormallik hissederseniz mümkün olan en kısa zaman da bir terapise başvurmanız gerekir fakat duygu ve düşüncelerini kelimelerle ifade edemeyen çocukların terapiye ihtiyaç duydukları kolayca anlaşılacak bir durum değildir.Bir çocuğun terapise ihtiyacı olduğu anlaşılan kolay üç aşaması yeme bozukluğu, aile öyküsü, kendine zarar verme olarak ifade edebiliriz.

Boşanma, okul, değişikliği, kardeş doğumu gibi durumlarda her çocuk terapise ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyulup duylmadığını anlamamız için çocuğu gözlemlemeniz gerekir. Eğer uzun süreli sorunlar yaşayıp du sorunlarla baş etmekte zorlanıyorsa (yeme alışkanlıklarında bozukluk veya kendine/başkalarına zarar verme gibi)  vakit kaybetmeden bir terapiste danışmanızı öneririz.

 

Benzer Yazılar